Wytwarzanie energii w Instalacjach solarnych na dachach
Właściciele nieruchomości komercyjnych dostosowując się do otoczenia regulacyjnego oraz wsłuchując się w potrzeby najemców coraz częściej instalują panele solarne na dachach.
Przed podjęciem decyzji o wytwarzaniu energii elektrycznej z instalacji solarnej na nieruchomości warto rozważyć kwestie regulacyjne. Uwarunkowania regulacyjne zależą od wielu czynników dotyczących takiej działalności, w tym mocy wytwórczej, przeznaczenia wyprodukowanej energii na potrzeby własne czy też osób trzecich (najemców) oraz planowanego zysku.
Kiedy potrzebna jest koncesja
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii wiąże się z koniecznością uzyskania koncesji. Jednak nie jest ona konieczna, gdy wytwarza się ją:
∑ w małej instalacji, czyli instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW; albo
∑ w mikroinstalacji, czyli odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.
Wpis do rejestru
Pomimo braku konieczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta