Dyskusja zamiast wyzwisk
Kiedy na początku ubiegłej dekady europejskie media rozpisywały się o amerykańskich masakrach w Manchester, Tuscon, Carson City, Aurorze czy Waco, niewiele wspominano o podobnych zbrodniach popełnionych w tym czasie w słowackiej Bratysławie (8 zabitych), angielskiej Cumbrii (12 zabitych), holenderskim Alphen aan den Rijn (6 zabitych), francuskim Liège (6 zabitych) i wielu innych miejscach Starego Kontynentu. Od 2010 do 2020 r. odnotowano w Europie 44 masakry z użyciem broni palnej. Wiele z nich w krajach, gdzie dostęp do niej jest bardzo ograniczony przepisami.
Większość z tych zbrodni została dokonana za pomocą nielegalnych pistoletów i karabinów, kupionych bez problemu na czarnym rynku. Dlaczego ofiary nie miały przy sobie broni do obrony? Bo europejscy prawodawcy uznali, że w takich sytuacjach lepiej liczyć na obronę ze strony policji niż próbować bronić się samemu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta