Wieloetapowe osiedla są jak minidzielnice
Dziesięć, a nawet 20 lat powstają dzielone na etapy inwestycje. Często są to samodzielne dzielnice z usługami, handlem, gastronomią i rekreacją.
Wieloetapowe inwestycje ma w portfolio m.in. Atal. To np. osiedle Francuska Park w Katowicach, którego budowa rozpoczęła się dziewięć lat temu. – Ale trzeba uwzględnić przerwę związaną z kupnem gruntu pod VI i VII etap – mówi Angelika Kliś, członek zarządu spółki Atal. Ten ostatni etap ma być gotowy w czerwcu 2023 r.
Warszawskie osiedle Nowy Targówek Atal zaczął budować w 2015 r. Zakończenie piątego etapu firma zapowiada na grudzień 2023 r.
Siedem lat – od 2019 do 2026 r. – ma powstawać Nowe Miasto Polesie w Łodzi.
– Wieloetapowe projekty mają dla nas strategiczne znaczenie – podkreśla Angelika Kliś. – Planujemy je kompleksowo, z infrastrukturą. Sytuacja na rynku nie zmienia naszej strategii. Nadal będziemy realizować rozłożone w czasie inwestycje o dużej skali. Etapowanie jest efektywnym narzędziem. Pozwala elastycznie reagować na sytuację rynkową. Daje też większe możliwości kształtowania osiedli i przestrzeni wokół nich.
Potrzebne grunty
W budowie dużych osiedli specjalizuje się Archicom. W 2012 r. deweloper rozpoczął budowę Olimpii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta