Co robić, gdy prosta spółka akcyjna staje się niewypłacalna?
Prosta spółka akcyjna ma służyć szczególnie branży innowacyjnej, z natury wiążącej się z większym ryzykiem. Jej niewypłacalność jest więc nie tylko możliwa, ale całkiem prawdopodobna.
Prosta spółka akcyjna (PSA) ma na celu uelastycznienie prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza służąc realizacji przedsięwzięć innowacyjnych. Możliwość prostego i szybkiego założenia spółki, minimalny kapitał, duża swoboda w zakresie ukształtowania umowy spółki oraz obrotu akcjami mają zachęcić startupy do prowadzenia działalności właśnie w tej formie. Jest jednak i druga strona medalu – wiele PSA będzie jednocześnie cechowało się niewielkimi środkami oraz zwiększonym ryzykiem niepowodzenia, wynikającym z eksperymentalnego charakteru danej działalności oraz niewielkiego doświadczenia właścicieli. Wiele przedsięwzięć innowacyjnych kończy się z tego m.in. powodu fiaskiem. Nawet biogramy takich osób jak Steve Jobs czy Roland Moreno nie są wolne od porażek lub długiego zabiegania o sukces. Faktyczna niewypłacalność PSA jest zatem jak najbardziej możliwa.
Kiedy PSA staje się niewypłacalna?
Zasadniczo o niewypłacalności PSA można mówić, jeśli występuje jedna z dwóch sytuacji:
∑ utrata zdolności do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (tzw. przesłanka płynnościowa), lub
∑ stan przewagi zobowiązań nad aktywami (tzw. przesłanka bilansowa).
Przesłanka płynnościowa sprowadza się do zaistnienia stanu utraty zdolności płatniczej przez dłużnika, tzn. sytuacji, w której nie jest on już w stanie wykonywać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta