Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzystając z usługi DSR, można tylko zyskać

03 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Upraszczamy odbiorcom wejście do programów stabilizujących system elektroenergetyczny, pozwalamy na pewną elastyczność, ale też, co bardzo ważne, chronimy ich przed karami – mówi Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska.

Czym jest usługa DSR?

Dzięki niej operatorzy systemów dystrybucyjnych bądź przesyłowych mogą zyskać dodatkowe MW mocy konieczne dla zbilansowania systemu elektroenergetycznego. Usługa polega na tym, że odbiorcy energii mogą na polecenie operatora, za odpowiednim wynagrodzeniem, ograniczać zużycie w momentach, kiedy operator nie ma innych rezerw mocy bądź są one trudno dostępne czy drogie. Wykorzystuje się ją, żeby pokryć zapotrzebowanie szczytowe, ale też zwiększać elastyczność w zakresie np. pokrywania zmiennej generacji z OZE. W skrócie chodzi o zmianę zapotrzebowania przez odbiorców, którzy np. przesuwają je na inne godziny.

Jaka jest popularność DSR?

Dopiero w tym stuleciu DSR zaczął się mocniej rozwijać w USA, a potem także w Europie, dlatego, że krytyczne deficyty mocy, które jest najtrudniej pokryć operatorom, zdarzają się dość rzadko. Systemy te stały się popularne po kluczowych decyzjach. W Europie duże znaczenie miała dyrektywa o efektywności energetycznej z 2012 r., która mówiła, że odbiorcy świadczący usługi DSR powinni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12283

Wydanie: 12283

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament