Zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych od 4 czerwca
Najnowsze zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych (dalej „ustawa o PPK”) wprowadziła ustawa z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. Większość przepisów nowelizacji wchodzi w życie 4 czerwca 2022 r.
Osobę zatrudnioną będzie można „zapisać” do PPK już po 14 dniach zatrudnienia
Pracodawca będzie mógł zawrzeć w imieniu pracownika umowę o prowadzenie PPK już po 14 dniach zatrudnienia, ale nie będzie musiał skorzystać z tej możliwości. Nadal będzie miał czas na zawarcie umowy o prowadzenie PPK do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia tej osoby.
∑ Pracodawca zatrudnia młodocianego, który kończy 18 lat 1 lipca 2022 r. W jakim terminie powinien zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK?
Pracodawca będzie miał obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK dla tej osoby najwcześniej 15 lipca, a najpóźniej 10 października 2022 r.
Umowę o prowadzenie PPK można zawrzeć tylko dla „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK. Dopiero zawarcie tej umowy powoduje, że dana osoba staje się uczestnikiem PPK. „Osobami zatrudnionymi” są m.in. pracownicy, ale z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodocianych. Młodociany nie jest więc „osobą zatrudnioną”. Termin na zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK należy liczyć dopiero od dnia uzyskania przez niego tego statusu, czyli od dnia, w którym ukończył 18. rok życia. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, pracownik kończy 18...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta