Spis umów o podstawowym znaczeniu dla prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika
To dłużnik powinien wskazać nadzorcy (zarządcy), jakie umowy są według niego kluczowe dla jego działalności, a następnie nadzorca powinien katalog ten poddać ewaluacji i wyeliminować te z umów, które tego kryterium nie spełniają.
Nowelizacja Prawa restrukturyzacyjnego, która weszła w życie w 1 grudnia 2021 r. przyniosła wiele zmian i to nie tylko tych związanych z pojawieniem się Krajowego Rejestru Zadłużonych, ale także takich, które miały na celu usprawnienie postępowań restrukturyzacyjnych. Jedną z nich była nowelizacja art. 256 ust. 2 Prawa restrukturyzacyjnego (dalej także „p.r.”) i wprowadzenie do tej ustawy nowego pojęcia umów o podstawowym znaczeniu dla prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika, przed których wypowiedzeniem ustawodawca chciał dłużnika uchronić.
Jak było…
Przed nowelizacją art. 256 p.r. przewidywał – zgodnie z dominującym poglądem – zamknięty katalog umów, których nie można było wypowiedzieć dłużnikowi znajdującemu się w restrukturyzacji. Ustawodawca zaliczył do nich umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika, a także umów kredytu w zakresie środków postawionych do dyspozycji kredytobiorcy przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, leasingu, ubezpieczeń majątkowych, umów rachunku bankowego, umów poręczeń, umów obejmujących licencje udzielone dłużnikowi oraz gwarancji lub akredytyw wystawionych przed dniem otwarcia postępowania.
Umowa mogła zostać wypowiedziana tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy zgodę na to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta