Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagroda jubileuszowa jest składnikiem wynagrodzenia

19 września 2022 | Podatki i księgowość | Katarzyna Harabin

Nagroda jubileuszowa powinna być wliczana do limitu odszkodowania wypłacanego przez spółkę Skarbu Państwa, ponad który pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 70 proc.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 22 czerwca 2022 r. (I SA/Lu 191/22).

Spółka Skarbu Państwa zawarła z pracownikiem umowę o zakazie działalności konkurencyjnej. W zamian za to zobowiązała się do wypłaty mu odszkodowania. Umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron i spółka rozpoczęła wypłatę pracownikowi odszkodowania. Na skutek pojawiających się sprzecznych stanowisk prezentowanych przez organy podatkowe w kwestii wliczania wypłaconej pracownikowi nagrody jubileuszowej do wysokości wynagrodzenia, powyżej którego kwota odszkodowania podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 70-proc. podatkiem dochodowym, spółka - nie chcąc narażać się na konsekwencje niewłaściwego naliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego – ustaliła wysokość wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania, nie uwzględniając w tych wyliczeniach wypłaconej nagrody jubileuszowej. Spółka zapytała następnie, czy pobierając zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT, do wysokości wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika z tytułu umowy o pracę, w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament