Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kawałek światowego tortu

19 września 2022 | Opinie | Krzysztof Pawłowski
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Marzę o tym, by doszło do powszechnego zrozumienia w Polsce, że niezbędne jest opracowanie zakreślonej na kilkadziesiąt lat umowy społecznej – pisze naukowiec.

Polska wpadła kilka lat temu w „pułapkę średniego rozwoju” i nie wyjdziemy z niej bez zmian w polityce. Dane Banku Światowego wskazują, że ze 101 państw, które w 1960 r. zaliczano do państw o średnich dochodach, w 2008 r. tylko dziesięć awansowało do grupy państw wysoko rozwiniętych. Wśród tej dziesiątki były m.in.: Japonia, Tajwan, Singapur, Hongkong. Te kraje miały znacznie łatwiejsze warunki do budowy gospodarki i przeskoczenia pułapki, choćby dlatego, że mogły stosować cła ochronne zabezpieczające swoje przedsiębiorstwa.

My obecnie mamy znacznie trudniejsze warunki rozwoju, ale to oznacza, że powinniśmy zastosować takie narzędzia, jakie są możliwe, tzn. możliwe do zastosowania wewnątrz Unii Europejskiej. Swobodę działania w UE mamy m.in. w obszarze edukacji, szkolnictwa wyższego i nauki.

Właściwie wykorzystując te obszary, w ciągu minimum 30 lat Polska powinna wykroić ze „światowego tortu zamożności” wyraźnie większy kawałek dla siebie, niż dzieje się to obecnie. Potrzebne jest w tym celu powszechne uświadomienie sobie przez polskie społeczeństwo i polskich polityków, że musimy podjąć się zadań i wyznaczyć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do zrealizowania.

Pakt społeczny

Zabranie się do projektowania zmian wymaga spełnienia zasadniczego warunku –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament