Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minęła Wielka Rezygnacja, ale jest ciche odchodzenie pracowników

19 września 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Chociaż słabnąca koniunktura na rynku pracy zwiększyła w ostatnich tygodniach lojalność pracowników, ograniczając gotowość do zmiany pracodawcy, to coraz większym wyzwaniem jest ich malejące zaangażowanie

Wszyscy, którzy skorzystali z rekordowego wyboru ofert zatrudnienia i zmienili pracę na lepiej płatną albo wynegocjowali podwyżkę, mogą sobie pogratulować. Bo z każdym miesiącem może być o taką poprawę trudniej. Ci, którzy zwlekali z planowaną zmianą pracodawcy, mogą więc czuć się bardziej sfrustrowani.

I to oni będą częścią problemu, który zaczyna trapić firmy teraz, zanim na dobre skończyła się Wielka Rezygnacja, czyli zwiększona po pandemii fala odejść pracowników.

Młodzi mówią: dość

Amerykańscy eksperci HR, którzy pierwszy dostrzegli problem, nazwali go quiet quitting – cichym odchodzeniem. I widzą w nim nową fazę Wielkiej Rezygnacji, tyle że dostosowaną do pogarszającej się koniunktury. W czasach, gdy bardziej ryzykowna jest decyzja o porzuceniu czy zmianie nielubianej, męczącej pracy, część pracowników decyduje się na ciche odejście.

Niektórzy porównują je z tzw. włoskim strajkiem, lecz – jak twierdzi Zaid Khan, 24-letni nowojorski inżynier, który w filmikach na TikToku popularyzuje quiet quitting – chodzi o to, by rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, ale nie robiąc więcej, niż trzeba. Nie poświęcać się za darmo dla dobra firmy, nie poddawać się silnej w wielu firmach (i wzmocnionej w czasie pandemii) presji na dodatkowy wysiłek i nie ulegać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament