Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaskakujący beneficjent bonu turystycznego

19 września 2022 | Ekonomia i rynek | Maria Krzos
źródło: Rzeczpospolita

Na liście miejsc, do których wpłynęło najwięcej pieniędzy z rządowego programu wsparcia branży, królują parki rozrywki. – Polacy chcą emocji, a nie tylko wypoczynku – tłumaczą eksperci.

Absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o miejsca, w których rodziny z dziećmi uprawnione do otrzymywania bonów najchętniej je wykorzystywały, jest Energylandia. Od chwili wejścia w życie programu (lipiec 2020 r.), do 12 września br., do parku rozrywki zlokalizowanego w Zatorze (woj. małopolskie) wpłynęło dzięki temu ponad 116 mln zł.

Na drugim miejscu tej listy, z kwotą 28,6 mln zł, pojawia się firma DLF Invest, właściciel Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Działający na terenie woj. świętokrzyskiego kompleks znany jest przede wszystkim z parku dinozaurów, który otwarto w 2004 r. Od tamtej pory w Bałtowie sukcesywnie pojawiały się kolejne atrakcje. Zdecydowana większość z nich nastawiona jest na przyciągnięcie rodzin z dziećmi.

Z danych ZUS wynika też, że uprawnieni do bonów turystycznych chętnie wybierali takie miejsca jak park wodny Suntago (mieszczący się niedaleko Warszawy), park rozrywki Mandoria (woj. łódzkie), Rabkoland (park rozrywki w Rabce Zdroju) czy Farma Iluzji (woj. mazowieckie).

Czy to oznacza, że parki rozrywki zawładnęły rodzimą branżą turystyczną? – Dane te wskazują niewątpliwie, że parki rozrywki znalazły swoje miejsce w branży turystycznej i rekreacyjnej, daleka byłabym jednak od stwierdzenia, że nią zawładnęły – mówi Anna Salamończyk-Mochel,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament