Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zweryfikować rynkowość transakcji

19 września 2022 | Podatki i księgowość | Liliana Krawczyk Maria Strelczenko

Podmioty powiązane zobowiązane są do zachowania rynkowego poziomu cen już w momencie ich ustalania. Muszą przy tym uwzględniać przede wszystkim przedmiot transakcji oraz podział funkcji i ryzyk między jej uczestnikami.

W poprzednim artykule cyklu zostały omówione kwestie związane z analizą funkcjonalną oraz określeniem profilu funkcjonalnego. Po jego lekturze opis pełnionych funkcji, poniesionych ryzyk oraz aktywów zaangażowanych w realizację transakcji nie powinien już stanowić problemu, podobnie jak prawidłowe określenie profilu funkcjonalnego. Czas zatem przejść do jednego z najtrudniejszych tematów w obrębie cen transferowych, czyli do omówienia metod, za pomocą których można zweryfikować rynkowość danej transakcji. Przybliżamy także problematykę tzw. safe harbour, czyli regulacji mających na celu zagwarantowanie, że organ podatkowy odstąpi od określenia wysokości dochodu lub straty podatnika w transakcjach spełniających określone warunki. Jest to istotne ułatwienie, gdyż w takim przypadku podatnicy są zwolnieni z przygotowania analizy porównawczej. Część artykułu poświęcona jest analizom cen transferowych, które stanowią kluczową i najbardziej analityczną część dokumentacji.

Którą metodę wybrać

Podatnicy przeprowadzający transakcje z podmiotami powiązanymi zobowiązani są do zachowania rynkowości cen już w momencie ich ustalania. Przygotowanie analizy cen transferowych „po fakcie”, np. rok po zawarciu transakcji, może okazać się spóźnione i w takim przypadku może się wiązać z koniecznością korekty cen.

Katalog metod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament