Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys klimatyczny to zagrożenie dla całej ludzkości

19 września 2022 | Ekonomia i rynek | Artur Osiecki
Uczestnicy 3 edycji programu Climate Leadership.
autor zdjęcia: Paulina Paterek
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy 3 edycji programu Climate Leadership.
Uczestnicy 3 edycji programu Climate Leadership.
autor zdjęcia: Paulina Paterek
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy 3 edycji programu Climate Leadership.

Niektóre rodzime firmy, w tym polskie filie globalnych koncernów, weszły już na ścieżkę odciążania klimatu. To po części zasługa twórców i uczestników programu „Climate Leadership”.

Program „Climate Leadership” będący wspólną inicjatywą Marii Andrzejewskiej, dyrektor generalnej Centrum UNEP/GRID-Warszawa, i prof. Bolesława Roka z Akademii Leona Koźmińskiego to odpowiedź na rezoluzję Zgromadzenia ONZ ds. środowiska (UNEA) z 2019 r. pn. „Rozwiązanie problemów środowiskowych poprzez zrównoważone praktyki biznesowe”. Program stale się rozwija, przyciągając kolejnych uczestników z biznesu i sfer naukowo-eksperckich. III już edycja programu to już historia. Wyzwania wciąż jednak pozostają aktualne, o czym mówili krajowi i zagraniczni eksperci zgromadzeni na konferencji pt. „Dlaczego klimat?”, podsumowującej III edycję programu.

– Kryzys klimatyczny, globalne zanieczyszczenie to zagrożenia dla ludzkości. Sprawą muszą się zająć rządy w sensie regulacyjnym, ale i biznes. Wysiłek musi być wspólny. Transformacja klimatyczna musi być zrównoważona. Nie może to być tylko sama transformacja – mówił Daniel Luis Bouzas, UNEP FI Regional Coordinator for Europe. Zdaniem prof. Bolesława Roka zmianę środowiskową ciągnie biznes, w szczególności duże firmy. – To od największych przedsiębiorstw zależy, czy zmiana dokona się w wymaganym, jak najszybszym czasie. To od tych firm zależą postawy dostawców i klientów. Dlatego ich transformacja klimatyczna jest tak ważna – tłumaczył prof. Rok. – Oczywiście zmiana ta nie zależy od samego biznesu, ale też od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament