Kryzys klimatyczny to zagrożenie dla całej ludzkości
Niektóre rodzime firmy, w tym polskie filie globalnych koncernów, weszły już na ścieżkę odciążania klimatu. To po części zasługa twórców i uczestników programu „Climate Leadership”.
Program „Climate Leadership” będący wspólną inicjatywą Marii Andrzejewskiej, dyrektor generalnej Centrum UNEP/GRID-Warszawa, i prof. Bolesława Roka z Akademii Leona Koźmińskiego to odpowiedź na rezoluzję Zgromadzenia ONZ ds. środowiska (UNEA) z 2019 r. pn. „Rozwiązanie problemów środowiskowych poprzez zrównoważone praktyki biznesowe”. Program stale się rozwija, przyciągając kolejnych uczestników z biznesu i sfer naukowo-eksperckich. III już edycja programu to już historia. Wyzwania wciąż jednak pozostają aktualne, o czym mówili krajowi i zagraniczni eksperci zgromadzeni na konferencji pt. „Dlaczego klimat?”, podsumowującej III edycję programu.
– Kryzys klimatyczny, globalne zanieczyszczenie to zagrożenia dla ludzkości. Sprawą muszą się zająć rządy w sensie regulacyjnym, ale i biznes. Wysiłek musi być wspólny. Transformacja klimatyczna musi być zrównoważona. Nie może to być tylko sama transformacja – mówił Daniel Luis Bouzas, UNEP FI Regional Coordinator for Europe. Zdaniem prof. Bolesława Roka zmianę środowiskową ciągnie biznes, w szczególności duże firmy. – To od największych przedsiębiorstw zależy, czy zmiana dokona się w wymaganym, jak najszybszym czasie. To od tych firm zależą postawy dostawców i klientów. Dlatego ich transformacja klimatyczna jest tak ważna – tłumaczył prof. Rok. – Oczywiście zmiana ta nie zależy od samego biznesu, ale też od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta