Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta z podzieloną płatnością czy bez

19 września 2022 | Podatki i księgowość | Agnieszka Jurcimierska-Pawlik

Nabywca może uregulować jednym komunikatem przelewu fakturę korygującą i pierwotną z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”. Powinien przy tym pamiętać o obowiązku zapłaty w split payment.

Podatnicy sprzedający towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 ustawy o VAT i dokumentujący tę sprzedaż fakturą, na której kwota należności ogółem przekracza 15 tys. zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, są zobowiązani do zamieszczenia na fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”. Mają także obowiązek przyjęcia płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury w mechanizmie podzielonej płatności. Może jednak pojawić się sytuacja, w której faktura zawierające taką adnotację zostanie skorygowana. Czy podatnicy mają wówczas obowiązek zamieścić takie oznaczenie na fakturach korygujących?

In plus

Jeżeli podatnik miał obowiązek umieszczenia na fakturze pierwotnej adnotację „mechanizm podzielonej płatności”, a następnie wystawia fakturę korygującą zwiększającą np. ze względu na podwyższenie ceny, to na tej fakturze również powinien takie oznaczenie zamieścić.

Jeżeli podatnik nie miał obowiązku umieszczenia na fakturze pierwotnej adnotacji, ale w związku z wystawieniem korekty zostały spełnione dwa warunki z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT:

∑ kwota należności ogółem przekroczyła 15 tys. zł oraz

∑ faktura udokumentowała sprzedaż towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT,

to podatnik na fakturze korygującej będzie zobowiązany do uwzględnienia ww....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament