Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umiarkowany układ w Izbie SN do spraw dyscyplinarek

19 września 2022 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Wśród wyznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę jedenastu sędziów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej sześciu jest z tzw. nowego nadania.

Z 11 sędziów wyznaczonych do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej trzech, choć było wybranych według starych zasad (więc nie można wobec nich zgłaszać zastrzeżeń, że byli rekomendowani przez nową KRS), w kluczowym dla sporu o sądy momencie wykazało się daleko idącą samodzielnością. Zgłosili oni zdanie odrębne do uchwały trzech połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy z 23 stycznia 2020 r. Zakwestionowała ona status orzeczniczy nowych sędziów SN i wprowadziła furtkę do wyłączania ich z orzekania. I choć później TK uznał tę uchwałę za niekonstytucyjną, wielu starych sędziów powołuje się na tę uchwałę i kwestionuje umocowanie nowych sędziów.

Wybory sędziów i prezesa

Prezydent wybierał 11 do nowej Izby z listy 33 sędziów kandydatów, których wylosowała prezes SN Małgorzata Manowska spośród całego Sądu Najwyższego publicznie. Wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament