Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chciałbym zwalniać obrotów

19 września 2022 | Życie Regionów | Janina Blikowska
autor zdjęcia: Piotr Gilarski
źródło: Rzeczpospolita

To, co się w Polsce dzieje, pozbawione jest jakichkolwiek ram czytelnych dla wszystkich. Zabiera się kompetencje, władztwo mieszkańcom przez ograniczanie samorządów, ogranicza się dochody. Gdy ktoś nie ma dochodów, nie może w pełni zaspokoić swoich potrzeb i musi „pójść po prośbie” – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Podkowa Leśna jest już takim inteligentnym miastem współtworzonym przez mieszkańców, o jakie pan zabiegał od lat?

Cały czas jesteśmy na dobrej drodze. Tworzenie inteligentnych miast w procesie uspołecznionym z założenia, w zderzeniu z rzeczywistością, ewoluuje. Pewne elementy znikają z uwagi na brak społecznej potrzeby czy akceptacji, inne się pojawiają.

Zaraz uruchamiamy dedykowane e-usługi dla podkowian. Pełną, zdalną komunikację z urzędem, ale też bazę danych o poszczególnych mieszkańcach – dla samych mieszkańców (podatki, płatności, należności, sprawy itp.).

Jakie najważniejsze rozwiązania z zakresu smart city udało się w mieście wdrożyć?

Pięć lat temu stworzyliśmy system zdalnego odczytu wodomierzy, później zarządzania pompowniami ścieków. W tej chwili modyfikujemy system na bazie zebranych doświadczeń, aby obniżyć koszty.

Kilka lat temu wymieniliśmy w mieście wszystkie oprawy na ledowe. W tej chwili modernizujemy sterowanie i zegary, wprowadzamy zdalną i pełną automatykę. To też przyniesie oszczędności, co przy rosnących cenach prądu jest nie bez znaczenia.

Realizujemy system mający na celu niezależność energetyczną gminy, oczywiście w ramach ograniczeń, jakie mamy. System oparty na alternatywnych źródłach energii, fotowoltaice, magazynach energii – dlatego modernizujemy układy zasilania w ciepło na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament