Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak miarkowana jest kara umowna?

30 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Paulina Gruszczyńska

Zastrzeżenie w umowie kary umownej w określonej wysokości nie oznacza, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi w każdym przypadku przez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości przewidzianej w umowie. Kwota ta może zostać zmniejszona, gdy spełnione zostaną określone przesłanki.

Kara umowna jest zastrzeżeniem umownym, które strony mogą umieścić w umowie według swego uznania. Miarkowanie kary umownej umożliwia obniżenie jej wysokości ustalonej przez strony w umowie. Podstawę miarkowania kary umownej stanowi art. 484 § 2 kodeksu cywilnego (KC). Przewiduje on, że dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, a także w wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana. Celem miarkowania kary umownej jest bowiem to, by nie prowadziła ona do wzbogacenia wierzyciela.

1. Żądanie zmniejszenia kary umownej w przypadku, gdy zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane

Jedną z przesłanek uzasadniających żądanie zmniejszenia kary umownej jest wykonanie zobowiązania w znacznej części. Określenie „w znacznej części” nie zostało dookreślone. Ustawodawca nie wskazał, jakie konkretnie kryteria należy wziąć pod uwagę w celu dokonania oceny, czy zobowiązanie zostało wykonane w znacznej części. Jednak, dokonując oceny tej przesłanki nie należy kierować się wyłącznie tym, w jakim stopniu zobowiązanie zostało wykonane. W ocenie powinno zostać uwzględnione m.in. to jaką wartość dla wierzyciela ma wykonanie przez dłużnika tej części zobowiązania.

Dokonując oceny należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów właściwych dla konkretnego przypadku. Za zasadne należy uznać uwzględnienie, w szczególności takich kryteriów jak:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12383

Wydanie: 12383

Spis treści

Ekonomia i rynek

Komunikaty

Zamów abonament