Biznes ciągnie na uczelnie, bo na tym korzysta
Zaawansowane technologie w elektronice, informatyka, inżynieria materiałowa, chemia i inżynieria chemiczna czy biotechnologia i ochrona środowiska – w takich dziedzinach Politechnika Łódzka współpracuje z firmami przy badaniach naukowych.
Zresztą tak robi wiele uczelni, nie tylko tych technicznych, bo współpraca z przedsiębiorstwami często obu stronom bardzo się opłaca. A wyniki badań naukowych coraz częściej są wykorzystywane później w praktyce.
– Jednym z głównym celów Politechniki Opolskiej jest współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Nasi naukowcy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dla studentów to przede wszystkim poczucie satysfakcji, że zaproponowane przez nich rozwiązania są potrzebne i znajdują zastosowanie w praktyce – mówi Anna Kułynycz, specjalista ds. kontaktów z mediami z Politechniki Opolskiej.
Tylko w zeszłym roku akademickim Politechnika Opolska podpisała blisko 50 umów dotyczących współpracy z firmami, a także dotyczących wykonania usług dla przemysłu czy też użyczenia naszych laboratoriów.
Dotyczyło to głównie takich dziedzin jak elektrotechnika, informatyka, automatyka, mechanika, mechatronika. – Zazwyczaj to firmy zwracają się do nas z zapytaniem o możliwość współpracy. Wiedzą, że mamy dobre zaplecze laboratoryjne i kadrowe – mówi Anna Kułynycz.
Jednym ze stałych partnerów opolskiej uczelni jest firma Tauron, dla której prowadzi prace związane z zarządzaniem stratami energii w sieciach przesyłowych.
– Na Politechnice Opolskiej realizowane są także doktoraty wdrożeniowe, a to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta