Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Polscy eksporterzy żywności coraz częściej wchodzą na zamorskie rynki

30 września 2022 | Dodatki Jednodniowe | Robert Przybylski

Polska żywność zdobywa uznanie zamorskich rynków, jednak daleki transport i skomplikowane procedury zmuszają do precyzyjnego planowania tego typu przedsięwzięć.

Pod względem produkcji jabłek Polska jest liderem w Europie, na kolejnych miejscach są Włochy i Francja. – Unia Europejska produkuje 10 mln ton jabłek rocznie, a Polska aż 3,5 mln ton – porównuje reprezentant grupy producentów owoców będącej członkiem Unii Owocowej Beata Skoniecka.

Ten rok zapowiada się bardzo dobrze, zbiory mogą przekroczyć 4 mln ton, choć według obliczeń ekspertów Unii Owocowej cały sezon opóźni się o około dwa tygodnie. Dopiero teraz odmiany zaczynają być faktycznie dojrzałe i spełniać określone parametry.

null

Część zbiorów trafi na zagraniczne rynki, w poprzednim roku wartość wyeksportowanych owoców sięgnęła 1,4 mld euro. Zainteresowane nim są nie tylko kraje unijne, frukty trafią także do zamorskich odbiorców. – Klasyczne kierunki wymagające transportu oceanicznego to Egipt, Indie, kraje Azji, w tym Indonezja. Zainteresowana naszymi jabłkami jest także Ameryka Południowa – wymienia Dawid Graczyk, Sea Freight Country Manager, Raben Grup.

Sadownicy liczą przede wszystkim na rynki arabskie. – Polskie jabłka są obecnie eksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co jest niemałym sukcesem, ale to wciąż rynek perspektywiczny o dużych możliwościach. Chcemy zwrócić uwagę arabskich nabywców na wysoką jakość polskich owoców i zwiększyć ich eksport w rejonie Bliskiego Wschodu – zaznacza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12383

Wydanie: 12383

Spis treści

Ekonomia i rynek

Komunikaty

Zamów abonament