Zawarcie umowy użytkowania akcji miało jasny cel biznesowy
Pozorność zdefiniowana w art. 83 § 1 kodeksu cywilnego ma miejsce wtedy, gdy strony stwarzają na zewnątrz wrażenie, że dokonały określonej czynności prawnej. Istotą pozorności jest więc brak zamiaru wywołania skutku prawnego, który to zamiar jest konstytutywnym elementem oświadczenia woli (art. 60 kodeksu cywilnego).
Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 20 maja 2022 roku w sprawie I AGa 169/21. Orzeczenie zapadło w związku z apelacją od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu, który to oddalił powództwo o stwierdzenie nieważności umowy ustanowienia użytkowania akcji z 21 listopada 2017 roku zawartej pomiędzy powódką – Spółką X S.A. a pozwanym M. K. w przedmiocie oddania w użytkowanie 214.271 akcji Fabryki X S.A., należących do powódki.
Sąd oddalił powództwo o stwierdzenie nieważności zespołu umów zawartych przez powódkę i pozwaną Fabryką X S.A. po dniu zawarcia wyżej wspomnianej umowy użytkowania, tj:
∑ umowy pożyczki z 28 grudnia 2017 roku, dotyczącej kwoty 80 tys. zł,
∑ umowy ustanowienia użytkowania sprzętu komputerowego i wyposażenia z 29 grudnia 2017 roku,
∑ aneksu z 18 listopada 2018 roku do umowy pożyczki z 28 grudnia 2017 roku,
∑ porozumienia z 29 grudnia 2017 roku w sprawie rozwiązania umowy przedstawicielstwa z 1 kwietnia 2000 roku oraz umowy sprzedaży samochodu osobowego.
Wyrok zaskarżyła w całości powódka, która w apelacji zarzucała m.in. naruszenie przepisów postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta