Gdy wybuchnie bomba jądrowa
Spokojnie trzeba czekać na komunikaty – mówi Florian Naumczyk, ekspert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Jaka jest definicja taktycznej broni jądrowej? To pojęcie pojawia się w kontekście eskalacji konfliktu na wschodzie. Taką bronią Rosja grozi Ukrainie.
Przyjmuje się, że broń taktyczna to broń o małej lub co najwyżej średniej mocy. W latach 80. XX wieku doktryna ówczesnego Związku Radzieckiego przyjmowała, że jest to broń o mocy wybuchu poniżej 1 kilotony do nawet 100 kiloton. To także broń krótkiego zasięgu rażenia możliwa do przenoszenia artylerią, ale także rakietami średniego zasięgu, zatem nawet na odległości do 500 km. Moim zdaniem sensowne byłoby przyjęcie, iż broń taktyczna to ładunki ok. 1 kilotony mocy przenoszone przy użyciu artylerii lub wyrzutni rakiet bliskiego zasięgu.
Jakie są skutki jej działania?
Moc jej działania porównuje się z klasycznymi wybuchami trotylu mierzonego w tonach. Dla przykładu bomba, która wybuchła w Hiroszimie, miała moc około 20 kiloton trotylu.
Czym się różni ta broń od strategicznej?
To ładunki dużej mocy. Przyjmowana jest granica 100 kiloton dla najmniejszych głowic jądrowych zaliczanych do tej kategorii. Głowice strategiczne mogą mieć ładunki dwufazowe, czyli termojądrowe. Różnią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta