Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Większe oszczędności, większa korzyść dla środowiska

30 września 2022 | Ekonomia i rynek | ­­Mariusz Janik
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Technologia przesyłu prądu stałego nie tylko zapewnia dziś korzyści środowiskowe i ekonomiczne, ale też wspiera budowę bezpieczeństwa energetycznego – podkreśla Hubert Krukowski, wiceprezes Hitachi Energy w Polsce.

Jaka to różnica – z perspektywy klimatu i środowiska naturalnego – czy mamy linię przesyłu prądu zmiennego (AC) czy stałego (HVDC)?

Budowa infrastruktury systemów przesyłowych w nieunikniony sposób oznacza interakcję ze środowiskiem. Możliwości technologii HVDC przyczyniają się do zmniejszenia oddziaływania na środowisko wskutek bardziej optymalnego wykorzystania infrastruktury: przesyłamy większą moc przy wykorzystaniu tego samego prawa drogi, jak w przypadku AC. To jeden z tych aspektów, które powinno się brać pod uwagę, myśląc o technologii HVDC. Dodatkowym aspektem „środowiskowym” jest znikome pole elekromagnetyczne linii HVDC.

Myślałem, że wspomni pan o mniejszych stratach energii, jakie generuje użycie w przesyle prądu stałego w porównaniu ze zmiennym. Co oznacza mniejsze zużycie surowców przy osiąganiu takich samych efektów.

Oczywiście, to również. Przesył prądu stałego odbywa się przy niewielkich stratach.

Dlaczego zatem olbrzymia większość sieci przesyłowych opiera się na technologii AC, skoro na HVDC można oszczędzić energię?

HVDC nie jest nową technologią, Hitachi Energy była pionierem na tym polu już 70 lat temu. Ale technologia ta jest kosztowna. Muszą się zatem pojawić przesłanki, by z niej skorzystać. Do tej pory przesył prądu stałego był możliwy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12383

Wydanie: 12383

Spis treści

Ekonomia i rynek

Komunikaty

Zamów abonament