Odpowiedzialny biznes wkracza na drogę od słów do czynów
Termin ESG, określający szeroko rozumianą odpowiedzialność przedsiębiorstw i innych organizacji, na dobre wszedł do biznesowego słownika. Przejście od deklaracji do rzeczywistych działań zmienia rolę dyrektorów finansowych.
ESG to inaczej dbałość firm o środowisko, społeczeństwo i etyczne zarządzanie. Entuzjaści tego trendu widzą w nim drogę do kapitalizmu z ludzką twarzą, tzn. odejście od maksymalizacji zysków ku maksymalizacji dobrobytu w znacznie szerszym rozumieniu. W założeniu bowiem wartość firmy, która działa w zgodzie z pryncypiami ESG, ma być definiowana przez szersze grono interesariuszy niż sami akcjonariusze i wykracza poza bilans finansowy. To jednak pozostawia firmom sporą przestrzeń do interpretacji tego, co faktycznie można uznać za działania społecznie i środowiskowo odpowiedzialne. Stąd potrzeba stworzenia spójnych i jednolitych standardów ESG, które obowiązywałyby na całym świecie. To jeden z wniosków z debaty „CFO za sterem działań ESG w organizacji”, która jest wstępem do konferencji CFO Strategy & Innovation Summit 2022.
Potrzeba sprawnego barometru
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że w dzisiejszym świecie nie ma odwrotu od uwzględniania w decyzjach firm kwestii środowiskowych i społecznych. Takie są bowiem oczekiwania inwestorów, kontrahentów, klientów, pracowników oraz regulatorów i nadzorców.
– Młode pokolenia, czy to konsumentów, czy akcjonariuszy, zwracają coraz większą uwagę na to, jakie produkty i usługi kupują i finansują, jak zostały one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta