Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słaby złoty pozostanie z nami na dłużej

06 października 2022 | Moje pieniądze | Jacek Mysior
Złoty będzie się osłabiał w stosunku do dolara i franka szwajcarskiego
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Złoty będzie się osłabiał w stosunku do dolara i franka szwajcarskiego

Nie widać czynników, które mogłyby odwrócić niekorzystny trend w notowaniach polskiej waluty w perspektywie najbliższych miesięcy.

Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne osłabienie złotego względem kluczowych walut, co sprawiło, że kursy dolara i franka znalazły się na nowych szczytach. Barierę 5 zł przebił dolar, podczas gdy jeszcze na początku stycznia za amerykańską walutę płacono niewiele ponad 4 zł. Notowania franka szwajcarskiego dobiły do 5,13 zł wobec 4,30 zł płaconych jeszcze w lutym. Droższe o kilka procent jest również euro, będąc coraz bliżej marcowego szczytu na poziomie 5 zł.

Nastroje wokół złotego przynajmniej na chwilę się uspokoiły, zdaniem ekspertów wciąż jednak więcej przemawia za jego osłabieniem niż wzmocnieniem. To oznacza, że na większe wydatki muszą się nastawić nie tylko posiadacze kredytów walutowych czy osoby planujące wyjazdy zagraniczne, ale przede wszystkim importerzy.

Pod presją negatywnych czynników

Złoty w dalszym ciągu pozostaje mocno uzależniony od globalnych nastrojów, które nie są zbyt optymistyczne w obliczu kryzysu energetycznego w Europie i przedłużającej się wojny za naszą wschodnią granicą, która stawia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament