Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja RPP osłabia złotego

06 października 2022 | Ekonomia i rynek | Gabriel Uryniuk

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 6,75 proc. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 25 pkt baz. do 7 proc. Rodzima waluta mocno traci.

Utrzymanie stóp procentowych na tym samym poziomie zaskoczyło ekonomistów i momentalnie doprowadziło do spadku wartości złotówki. Tuż po ogłoszeniu decyzji dolar umacniał się względem rodzimej waluty o niemal 1,5 proc., do ponad 4,88 zł. Mniejsze wzrosty dotyczyły euro, które zyskało względem złotego 0,3 proc. Za walutę Wspólnoty trzeba było zapłacić ponad 4,82 zł. Na fali decyzji RPP umacniał się też frank szwajcarski, który ponownie atakuje poziom 5 zł.

Nie ulega wątpliwości, że nadal jednak na rynku walutowym karty rozdawać będzie Fed i jego decyzje, które wywołują duże emocje wśród światowych banków centralnych. O wstrzymanie podwyżek stóp przez Fed zaapelowali już eksperci Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), agencji podległej ONZ. O przemyślane decyzje Fedu zaapelowała także Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Następne posiedzenie Fedu, na którym mogą być podniesione stopy, zaplanowano na 2 listopada.

Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament