Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lubimy rowery, jeździmy autami

06 października 2022 | Ekonomia i rynek | Janina Blikowska
W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się rowery
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się rowery

83 proc. Polaków potrafi jeździć na rowerze, prawie połowa jako najczęstszy środek transportu wybiera samochód. Na świecie średnio 42 proc. obywateli ma rower, w Polsce jednoślady posiada 69 proc. rodaków.

Jazda na rowerze czy hulajnodze daje możliwość szybkiego pokonywania małych dystansów w mocno zakorkowanym mieście, zmniejsza hałas i zatłoczenie na drogach, ale także wpływa na redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Z badań przeprowadzonym przez Ipsos w 28 krajach wynika, że prawie dwie trzecie (63 proc.) dorosłych na świecie deklaruje, że umie jeździć na rowerze. W Polsce takich osób jest najwięcej: aż 83 proc. Polska, razem ze Szwecją i Holandią, jest w grupie krajów, których mieszkańcy najczęściej posiadają własne rowery. Średnio na świecie 42 proc. osób posiada własne dwa kółka. W Polsce – aż 69 proc., w Holandii – 72 proc., a w Szwecji – 68 proc. Ale nie przekłada to się jeszcze na tak masowe korzystanie z jednośladów.

Wnioski z raportu

W raporcie zrealizowanym podczas kampanii „Nasz klimat” zbadano postawy Polaków dotyczące odpowiedzialnego przemieszczania się. Pytano m.in. o sposób podróżowania. Okazało się, że 47 proc. badanych odpowiedziało, że samochód to ich podstawowy środek transportu.

Na drugim miejscu (16 proc.)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament