Niepełnosprawny pilnujący mienia może pracować dłużej
Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może przepracować 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo. Większy limit obowiązuje pracowników ochrony.
∑ Mam wątpliwości, czy w informacji o warunkach zatrudnienia dla osoby zatrudnionej na stanowisku „kwalifikowany pracownik ochrony” z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności prawidłowy jest zapis 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowa norma czasu pracy? Pracownik wykonuje zadania takie jak m.in.: ochrona obiektów, urządzeń, kontrola działania środków technicznego zabezpieczenia obiektu, a także transportowanie i przechowywanie wartości pieniężnych. Czy należy rozumieć, jak w ustawie, że przepisów art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu? Czy też należy przyjąć, że jest wyłączony z art. 15 ustawy jako kwalifikowany pracownik ochrony? Co rozumieć przez „pilnuje”? – pyta czytelniczka.
Art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 573 ze zm.) stanowi, że:
∑ czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta