Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepełnosprawny pilnujący mienia może pracować dłużej

06 października 2022 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może przepracować 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo. Większy limit obowiązuje pracowników ochrony.

∑ Mam wątpliwości, czy w informacji o  warunkach zatrudnienia dla osoby zatrudnionej na stanowisku „kwalifikowany pracownik ochrony” z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności prawidłowy jest zapis 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowa norma czasu pracy? Pracownik wykonuje zadania takie jak m.in.: ochrona obiektów, urządzeń, kontrola działania środków technicznego zabezpieczenia obiektu, a także transportowanie i przechowywanie wartości pieniężnych. Czy należy rozumieć, jak w ustawie, że przepisów art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu? Czy też należy przyjąć, że jest wyłączony z art. 15 ustawy jako kwalifikowany pracownik ochrony? Co rozumieć przez „pilnuje”? – pyta czytelniczka.

Art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 573 ze zm.) stanowi, że:

∑ czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament