Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe długi cicho rosną i z czasem stają się wielkie

06 października 2022 | Moje pieniądze | Przemysław Szubański

2,68 mln Polaków ma na koncie zaległe długi, o których często nie pamięta i dziwi się, kiedy zgłasza się do nich windykator. Mnożą się cyberprzestępstwa.

Długi, które powstają „mimochodem”, jak np. nieopłacona kara za jazdę bez ważnego biletu komunikacją miejską, nie należą do rzadkości: takich kar nie płaci już 381 tys. Polaków i łącznie mają ponad 0,5 mld zł zaległości. Wystarczy małe zaniechanie i sprawa może szybko przybrać niekorzystny obrót.

– Dużym zaskoczeniem jest dla wielu osób fakt, że do Krajowego Rejestru Długów można zostać wpisanym za niezapłacenie na czas 200-złotowego mandatu. Jeśli dług pozostanie niespłacony, to z czasem będzie rósł, bo powiększy się o opłaty dodatkowe i odsetki. Takich nieprzyjemności najłatwiej uniknąć, od razu regulując karę w terminie podanym na nakazie zapłaty. Zgodnie z prawem przewozowym przedawnia się ona po roku, ale wierzyciel może nas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament