Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jesień przynosi intensywny okres zmian w prawie imigracyjnym

06 października 2022 | Kadry i Płace | Michał Kacprzyk Anna Bloch-Kurzyńska

W odpowiedzi na potrzeby pracodawców ustawodawca wprowadza kolejne ułatwienia w procesie legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców. Ostatnie objęły wydawanie wiz i zezwoleń na pracę.

Liczba cudzoziemców zatrudnionych w Polsce stale rośnie. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez ZUS na koniec lipca 2022 r. do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców. W porównaniu z danymi z końca marca tego roku to wzrost o blisko 80 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. W drugim kwartale br. w danych ZUS odnotowano 729 tys. Ukraińców, którzy podjęli pracę i odprowadzają składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu tych trzech miesięcy liczba legalnie pracujących Ukraińców wzrosła o 62 tys. Można zatem stwierdzić, że zmiany w przepisach dotyczą coraz większej liczby pracowników, bowiem cudzoziemcy stanowią już pokaźną część rynku pracy.

Nie ulega wątpliwości, że jest to związane z wieloma czynnikami, tj. wojną w Ukrainie, wciąż dobrą sytuacją gospodarczą, niskim bezrobociem oraz niedoborami na rynku pracy – brakiem z jednej strony wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a z drugiej osób wykonujących najprostsze prace.

Odpowiedzią na potrzeby pracodawców są zmiany w zakresie prawa cudzoziemców oraz implementowanie kolejnych ułatwień w procesie legalizacji pracy i pobytu. Do najważniejszych ostatnich zmian doszło w obszarze wydania wiz oraz zezwoleń na pracę. Należy przypuszczać, że ustawodawca chce udrożnić przepisy imigracyjne, aby przygotować się na kolejną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament