Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenie z sądowej ugody podlega składkom ZUS

06 października 2022 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Aby odprawa, odszkodowanie czy rekompensata była wyłączona z podstawy wymiaru składek, musi pozostawać w bezpośrednim i nierozerwalnym związku z faktem wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.

∑ Wypowiedziałem umowę o pracę obywatelowi ukraińskiemu, a ten złożył odwołanie do sądu. Chcemy zawrzeć ugodę sądową i zmienić wypowiedzenie na porozumienie stron oraz dodatkowo wypłacić w ramach ugody dwie pensje. Czy to świadczenie jest zwolnione ze składek ZUS, jak np. odprawa czy odszkodowanie? – pyta czytelniczka.

Nie. Świadczenie to nie posiada bowiem przymiotu odszkodowania czy innej należności korzystającej z wyłączenia, a spełnia warunki ugody wypracowanej w toku postępowania przed sądem pracy.

Z art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1009 ze zm.) wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament