„Otrzeźwiające liczby” pokazują skalę wyzwania
Zakładany cel: ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C oznacza konieczność redukcji światowej emisji dwutlenku węgla o 45 proc. do roku 2030.
Kilka tygodni po publikacji raportu IPCC, nazwanego „czerwonym alarmem dla ludzkości”, UNFCCC opublikowała ocenę krajowych planów klimatycznych. Jak wynika z analizy ONZ, mimo nowych planów ograniczania emisji CO2 przez wiele krajów, m.in. głównych emitentów, tendencja pozostaje wzrostowa.
Mimo że redukcję emisji zapowiedziało 113 krajów, m.in. Stany Zjednoczone oraz 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, globalne emisje mają dalej wzrastać – do 2030 r. o 16 proc. w porównaniu z poziomem z 2010 r. To zaś pokazuje, że droga do utrzymania wzrostu temperatury o 1,5°C będzie znacznie trudniejsza, niż zakładano.
Według naukowców, aby to osiągnąć, konieczne jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 r. – Kryzys klimatyczny dzieje się na naszych oczach – ostrzegają polscy eksperci. „Świat znajduje się na katastrofalnej ścieżce do 2,7°C wzrostu temperatur” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta