Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca zdalna na nowych zasadach

06 października 2022 | Kadry i Płace | Bogusław Kapłon

Pracodawcy będą mieli bardzo mało czasu na uregulowanie i wprowadzenie zasad świadczenia pracy na odległość. Dziś mogą już z dość dużą dozą pewności zorientować się, jakie wyzwania ich czekają. Ustawowym minimum ma być zasada 3K: kontrola, koszty, komunikacja.

Wkrótce Sejm uchwali zmianę do kodeksu pracy wprowadzającą na stałe przepisy o pracy zdalnej i uchylającą przepisy o telepracy. Projekt ten obejmuje też zmianę kodeksu pracy w zakresie kontroli trzeźwości pracowników. Na dziś nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zostaną uchwalone ani kiedy zmiany wejdą w życie. Niemniej przebieg procesu legislacyjnego wskazuje, że choć w projekcie zapewne pojawią się jakieś zmiany, to już teraz mniej więcej wiemy, jaki będzie kształt nowej regulacji.

Ustawa wprowadzająca przepisy o pracy zdalnej ma uchylić przepisy o telepracy (pozwalając na wyjątkowe ich stosowanie przez sześć miesięcy od wejścia nowych przepisów w życie) oraz zasłużony już art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o  szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, będący dotąd jedyną ustawową regulacją pracy zdalnej.

Projekt wpłynął do Sejmu 7 czerwca br. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniach 23 czerwca i 7 lipca. Obecnie jest przedmiotem prac Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. W toku prac jej podkomisji podnoszono m.in. kwestię zbyt krótkiej vacatio legis (14 dni), wskazując na potrzebę przyjęcia trzech miesięcy na wejście nowych przepisów w życie. Dyskutowano też kwestię zmiany wymiaru pracy okazjonalnej (obecnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament