Praca zdalna na nowych zasadach
Pracodawcy będą mieli bardzo mało czasu na uregulowanie i wprowadzenie zasad świadczenia pracy na odległość. Dziś mogą już z dość dużą dozą pewności zorientować się, jakie wyzwania ich czekają. Ustawowym minimum ma być zasada 3K: kontrola, koszty, komunikacja.
Wkrótce Sejm uchwali zmianę do kodeksu pracy wprowadzającą na stałe przepisy o pracy zdalnej i uchylającą przepisy o telepracy. Projekt ten obejmuje też zmianę kodeksu pracy w zakresie kontroli trzeźwości pracowników. Na dziś nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zostaną uchwalone ani kiedy zmiany wejdą w życie. Niemniej przebieg procesu legislacyjnego wskazuje, że choć w projekcie zapewne pojawią się jakieś zmiany, to już teraz mniej więcej wiemy, jaki będzie kształt nowej regulacji.
Ustawa wprowadzająca przepisy o pracy zdalnej ma uchylić przepisy o telepracy (pozwalając na wyjątkowe ich stosowanie przez sześć miesięcy od wejścia nowych przepisów w życie) oraz zasłużony już art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, będący dotąd jedyną ustawową regulacją pracy zdalnej.
Projekt wpłynął do Sejmu 7 czerwca br. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniach 23 czerwca i 7 lipca. Obecnie jest przedmiotem prac Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. W toku prac jej podkomisji podnoszono m.in. kwestię zbyt krótkiej vacatio legis (14 dni), wskazując na potrzebę przyjęcia trzech miesięcy na wejście nowych przepisów w życie. Dyskutowano też kwestię zmiany wymiaru pracy okazjonalnej (obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta