Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nacisk na równość i jawność płac

06 października 2022 | Kadry i Płace | Marcin Frąckowiak Przemysław Świder

Pracownicy powinni otrzymywać takie samo wynagrodzenie za pracę jednakową lub taką o jednakowej wartości. Nie zawsze tak się dzieje z uwagi na brak możliwości porównania stawek. Niedługo może się to jednak zmienić.

Coraz popularniejszym tematem w kręgach pracowników i pracodawców staje się kwestia równości oraz jawności płac. Temat ten przejawiał się w dyskursie publicznym zarówno w krajach Europy Zachodniej, jak i w Polsce od co najmniej kilku lat. Jednak w 2021 r. pomysł ten odżył na nowo wraz z pojawieniem się projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. Jeszcze głośniej o takiej koncepcji zrobiło się w kwietniu 2022 r., gdy Parlament Europejski zagłosował za rozpoczęciem negocjacji w sprawie wprowadzenia wskazanych przepisów z rządami krajów należących do Unii Europejskiej.

Brak obowiązku ujawniania

W żadnym aktualnie obowiązującym w Rzeczpospolitej Polskiej akcie prawnym nie ma przepisu prawnego, który nakładałby na pracodawcę obowiązek ujawniania pracownikom informacji o zarobkach wewnątrz danego przedsiębiorstwa. Należy także pamiętać, że informacja o wynagrodzeniu określonego pracownika jest traktowana jako jego dobro osobiste, i jako taka pozostaje chroniona prawem. Z tego względu ujawnienie przez pracodawcę innym osobom wysokości wynagrodzenia indywidualnego pracownika, bez jego zgody, może stanowić naruszenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament