Amerykanie planują budowę atomu
Nawet 100 firm może brać udział przy budowie atomu – mówi „Rzeczpospolitej” Ahmet Tokpinar, wiceprezes Bechtel Power.
Jak przedstawia się amerykańska oferta dla Polski?
Mając gotowe elektrownie jądrowe w USA i w Chinach, jesteśmy gotowi, aby takie projekty oparte na reaktorach AP1000 wdrożyć także w Polsce. Oczywiście, Bechtel nie odpowiada bezpośrednio za technologię, lecz sam proces budowy, ale chcę zaznaczyć, że nasze rozwiązania są najbezpieczniejsze z możliwych. Oferta Bechtela i Westinghouse’a ma charakter całościowy – obejmuje cały obszar inżynierii, urządzeń, fazę budowy oraz wsparcie w eksploatacji i konserwacji, a także szkolenie personelu, który zbuduje i będzie eksploatował zakład. Zrobimy wszystko, aby dotrzymać terminu wyznaczonego na 2033 r.
Jaka będzie rola Bechtela?
Bechtel będzie wykonawcą inżynierii, zamówień i konstrukcji (Engineering, Procurement and Construction: EPC) odpowiedzialnym za budowę elektrowni, a Westinghouse dostarczy technologię jądrową i reaktory. Bechtel będzie również zarządzać i integrować wszystkich podwykonawców i dostawców w zakładzie produkcyjnym, a w niektórych przypadkach również u dostawców.
Przekażemy pozostałym członkom zespołu wiedzę o zarządzaniu dużymi, złożonymi projektami.
Jednak to amerykański projekt Vogtle miał olbrzymie problemy, aby dokończyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta