Praca w domu też musi być bezpieczna
Wykonywanie pracy zdalnej nie zwalnia stron stosunku pracy z konieczności przestrzegania zasad bhp. Jednak ustawodawca wyłączył w tym przypadku obowiązek stosowania niektórych przepisów.
∑ W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie przepisów dotyczących pracy zdalnej, chciałabym zapytać, czy projektowane zmiany obejmą też obowiązki pracodawcy z zakresu bhp? Czy pracowników zdalnych trzeba będzie m.in. szkolić z zakresu bhp, zapewniać posiłki i napoje profilaktyczne albo dokonać oceny ryzyka zawodowego? – pyta czytelniczka.
Wykonywanie pracy zdalnej nie wyłącza podstawowego obowiązku pracodawcy, jakim jest ochrona zdrowia i życie pracowników realizowana poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bhp i musi zapewniać pracownikowi środowisko pracy wolne od zagrożeń. Jednak z uwagi na to, że pracownicy nie świadczą pracy na terenie zakładu pracy, ustawodawca wyłączył wobec nich stosowanie niektórych przepisów bhp.
Pracodawca nie będzie miał obowiązków związanych z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczaniem pożarów i ewakuacji. Nie będzie też zobowiązany do organizowania stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp, dbania o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem. Nie będzie też zapewniał pracownikom zdalnym posiłków i napojów profilaktycznych, dostarczał im środków higieny osobistej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta