Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polaków nie stać na zakup i wynajem

20 października 2022 | Ekonomia i rynek | Aneta Gawrońska Aleksandra Ptak-Iglewska
źródło: Rzeczpospolita

Mieszkania są tak niedostępne dla zwykłego Polaka, że wraca tęsknota za regulacją cen. Deweloperzy chcą ulgi budowlanej, a za najem biorą się fundusze.

Wyniki badania GfK są jak papierek lakmusowy atmosfery na dzisiejszym rynku nieruchomości. Konsumenci miotają się w klinczu, na zakup mieszkania nie dostaną kredytu mimo dobrych zarobków, mieszkania na wynajem znikają jak świeże bułeczki. Jeśli ten kryzys potrwa, to za rok–dwa będzie bardzo brakowało nowych mieszkań, bo w sierpniu deweloperzy rozpoczęli budowę o 63 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem. Fundusze inwestycyjne zainteresowały się rynkiem najmu instytucjonalnego. Zdaniem ekspertów, wbrew obawom premiera, hurtowe zakupy mieszkań nie muszą zawyżać cen najmu.

Ceny rosną, chętnych zaczyna brakować

Konsumenci w badaniu nastrojów GfK podzielili się frustracją. 72 proc. uważa, że mieszkania są niedostępne dla zwykłego zjadacza chleba, a 56 proc. widzi potrzebę, by państwo opanowało ceny nieruchomości. To jednak – mówią eksperci – nierealne, bo regulacja cen nieruchomości to utopia, a dwa, że to nie ceny są winne klinczu, lecz brak finansowania.

Problem jest poważny, bo mieszkania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12400

Wydanie: 12400

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament