Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za szynkę będziemy płacić jeszcze więcej

20 października 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
W 2016 r. przeciętne stado w Polsce liczyło średnio 48 świń, dziś liczy 158. W drugim kwartale 55 proc. pogłowia świń – 5,5 mln sztuk – hodowano w stadach liczących ponad 1000 sztuk.
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
W 2016 r. przeciętne stado w Polsce liczyło średnio 48 świń, dziś liczy 158. W drugim kwartale 55 proc. pogłowia świń – 5,5 mln sztuk – hodowano w stadach liczących ponad 1000 sztuk.
źródło: Rzeczpospolita

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce spadło do najniższego poziomu od 70 lat. Liczy już wyraźnie poniżej 10 mln sztuk. Ostro w górę – aż o 77 proc. rok do roku – poszła natomiast cena skupu trzody. Skutki tego odczujemy w portfelach.

Zła sytuacja na rynku trzody chlewnej w Polsce utrzymuje się od blisko trzech lat. Źle jest także w innych krajach Unii Europejskiej.

Rok 2022 przyniósł wyraźne spadki w produkcji wieprzowiny w UE, będące konsekwencją utrzymującej się do połowy roku dekoniunktury na unijnym rynku – zauważają eksperci departamentu analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Wśród przyczyn wskazują spadek popytu na rynku chińskim oraz wysokie ceny pasz. W przygotowanym przez siebie AgroNawigatorze piszą ponadto, że Komisja Europejska prognozuje, iż produkcja mięsa wieprzowego w UE zmaleje w 2022 r. o 5 proc., a w 2023 spadek wyniesie 0,7 proc.

Według danych Eurostatu w połowie 2022 r. pogłowie trzody chlewnej zmalało u większości najważniejszych producentów wieprzowiny w UE, w tym najbardziej, bo o 12,9 proc. w ujęciu rocznym, w Polsce.

– Po raz pierwszy w ostatnich 70 latach pogłowie ukształtowało się na poziomie mniejszym niż 10 mln sztuk – zauważają analitycy PKO Banku Polskiego.

Drugim krajem pod względem tempa spadku pogłowia były Niemcy (–9,6 proc. r./r.), które, podobnie jak Polska, zmagają się z problemem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Hiszpania, największy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12400

Wydanie: 12400

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament