Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze Europa nie zginęła

20 października 2022 | Opinie | Wolfgang Schauble
Wolfgang Schäuble i Mateusz Morawiecki podczas debaty o przyszłości Europy w Warszawie, 25 czerwca 2018 r.
autor zdjęcia: Agnieszka Sniezko/East News
źródło: Rzeczpospolita
Wolfgang Schäuble i Mateusz Morawiecki podczas debaty o przyszłości Europy w Warszawie, 25 czerwca 2018 r.

Trzeba pomyśleć o reformie Trójkąta Weimarskiego. Francja, Niemcy i Polska powinny objąć przywództwo nad europejską wspólnotą obronną oraz stanowić jej rdzeń – pisze niemiecki polityk.

Zmieniając nieco pierwszy wiersz polskiego hymnu w tytule, pragnę podziękować za szczerość mojemu politycznemu towarzyszowi i obecnemu premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu. Szczerość, którą zawsze podziwiałem u polskich przyjaciół i sąsiadów. Świadczy o odwadze, która pomogła narodowi polskiemu przetrwać niepomyślne czasy w swej historii i rozkwitnąć ponownie.

Dzięki tej odwadze Lech Wałęsa i Solidarność położyli kres sowieckiej tyranii w Europie Wschodniej. To właśnie ona doprowadziła do powstania Armii Krajowej przeciwko tyranii Wehrmachtu latem 1944 roku. I to właśnie ta odwaga skłoniła Jana Pawła II do ostrzeżenia już w 1991 roku, w encyklice „Centesimus Annus”, przed niebezpieczeństwami liberalizmu oraz nieograniczonego konsumpcjonizmu. Dlatego też Polska wiązała szczególne nadzieje ze zjednoczeniem Europy i prócz korzyści gospodarczych wynikających z członkostwa w UE żywiła oczekiwania związane z utrzymaniem wolności.

Morawiecki trafia w sedno

Wymaga zastanowienia to, że szef polskiego rządu dostrzega w UE istnienie systemu oligarchicznego zdominowanego przez Brukselę, Berlin i Paryż. Systemu ignorującego interesy bezpieczeństwa Polski,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12400

Wydanie: 12400

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament