Nobliści pomogli uniknąć kolejnej depresji
Rozwiązania wypracowane przez zdobywców tegorocznej Nagrody Nobla z ekonomii zostały wykorzystane w kryzysie finansowym z lat 2008–2009, a nawet w czasie pandemii.
Wtym roku kolejną, już 54. Nagrodę Pamięci Alfreda Nobla z nauk ekonomicznych (potocznie nazywaną Nagrodą Nobla z ekonomii) otrzymują: Ben S. Bernanke z Brookings Institution; Douglas W. Diamond z University of Chicago i Philip H. Dybvig z Washington University w St. Louis. Oficjalne uzasadnienie: „za badania banków i kryzysów finansowych”
Ben Bernanke urodził się w 1953 r., doktorat uzyskał w Massachusetts Institute of Technology w 1979 r. W latach 2006–2014 był prezesem Rezerwy Federalnej, będąc kluczową postacią światowej gospodarki. Douglas Diamond urodził się w 1953 r., doktorat uzyskał w Yale University w 1980 r., a Philip Dybvig urodził się w 1955 r., doktorat uzyskał także w Yale w 1979 r.
Ameryka dominuje
Na tle przyznania nagrody nasuwa się kilka refleksji. Po pierwsze, kontynuowana jest dominacja profesorów zatrudnionych w amerykańskich uniwersytetach. Po drugie, ostatnio z reguły między momentem kluczowych publikacji noblistów a ogłoszenia nagrody mijało około ćwierć wieku. W tym roku to nieco dłuższy okres – publikacje tegorocznych noblistów powstały w pierwszej połowie lat 80.
Po trzecie, w ostatnich kilkunastu latach coraz więcej nagradzanych osiągnięć dotyczy zagadnień praktycznych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta