Orientacja seksualna nie może blokować współpracy
Zdaniem rzeczniczki TSUE fakt, że osoba samozatrudniona jest homoseksualna, nie może być powodem odmowy zawarcia z nią umowy. Polskie przepisy wymagają zmiany w tym zakresie.
Nie można uzasadniać dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, powołując się na swobodę wyboru kontrahenta. Tak uznała rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik generalna TSUE wydała opinię 8 września 2022 r. Sprawa toczy się pod sygnaturą C-356/21.
W reakcji na klip
Sprawa dotyczy montażysty obrazu i dźwięku, który przez siedem lat świadczył usługi dla państwowej firmy polskiej na podstawie kolejnych umów cywilnoprawnych na czas określony. Firma wypowiedziała montażyście umowę po tym, jak ten opublikował w serwisie YouTube klip świąteczny, w którym wraz ze swoim partnerem zachęcał do tolerancji wobec par homoseksualnych. Poinformowano go, że firma nie przewiduje zawarcia z nim kolejnej umowy. Montażysta uznał, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta