orzecznictwo
Wykonywanie zawodu prawniczego ze swej istoty wymaga sięgania do różnorodnych źródeł, literatury czy orzecznictwa. W drugim przypadku jako bezprzedmiotowe może jawić się analizowanie tzw. prawa cytatu z uwagi na wyłączenie, o którym mowa w art. 4 pkt 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1062 z późn. zm., dalej jako u.p.a.p.p.; zob. wyrok SN z 26 września 2001 r., IV CKN 458/00, LEX nr 52711, wyrok SN z 27 lutego 2009 r., V CSK 337/08, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami), jednak praktyka pokazuje, że sam sposób przywołania, o którym mowa w art. 29 u.p.a.p.p. (przed nowelizacją art. 29 ust. 1 u.p.a.p.p.), może niekiedy budzić wątpliwości.
Co do zasady cudzysłów wyodrębnia z tekstu: (1) wypowiedzi i myśli innych osób, (2) cytaty, tytuły dzieł i ich części, (3) nazwy przedmiotów i wyrobów oraz (4) wyrazy i zwroty użyte w znaczeniu innym niż właściwe (zestawienie sporządzone przez Uniwersytet Łódzki, dostępne pod adresem: https://poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl/warto-wiedziec/interpunkcja/). Cytatem są przy tym słowa przytoczone dosłownie z jakiegoś tekstu pisanego lub czyjejś wypowiedzi ustnej (Słownik Języka Polskiego PWN, pod adresem: https://sjp.pwn.pl/slowniki/cytat.html). Idąc dalej, skoro cytat stanowi przytoczenie dosłowne, więc (1)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta