Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emerytalna dyskryminacja płciowa

26 października 2022 | Rzecz o polityce | Marek Migalski

Polska klasa polityczna boi się jakichkolwiek zmian w emeryturach.

Średnia długość życia kobiety w Polsce to 80 lat, mężczyzny 72. Wiek emerytalny w naszym kraju to – odpowiednio – 60 i 65 lat. Łatwo obliczyć, że kobieta może cieszyć się życiem na emeryturze przeciętnie 20 lat, a mężczyzna zaledwie 7. 13 lat różnicy – oto skala dyskryminacji ze względu na płeć.

Podobne rozwiązania obowiązują w Rosji, Mołdawii, Ukrainie i Białorusi. W Unii Europejskiej jesteśmy jedynym państwem, które pozwala na tego typu rozwiązania prawne. To, że w Polsce jest najniższy wiek emerytalny, to osobna sprawa (w końcu kto bogatemu zabroni?), ale prawdziwym dziwactwem jest właśnie to wschodnioeuropejskie dziedzictwo. Jeśli Jarosław Kaczyński chciałby walczyć z demonami przeszłości i likwidować postkomunistyczne złogi, powinien rozpocząć od zniesienia tych dyskryminujących przepisów.

Nagroda za trudy?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12405

Wydanie: 12405

Spis treści
Zamów abonament