Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bardzo niezależny porządkowy

26 października 2022 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Kandydaci na zastępców rzecznika dyscyplinarnego po uzyskaniu pozytywnej opinii kolegium sędziów czuliby się bardziej pewnie

Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego ustanowieni przy sądach okręgowych i apelacyjnych są powoływani i działają całkowicie niezależnie od prezesów sądów, przy których pełnią swoją funkcję. Rozwiązanie to, choć zasadniczo słuszne, budzi jednak w niektórych kwestiach wątpliwości.

Prezes sądu, zgodnie z art. 22 § 1 pkt 1 usp, kieruje sądem i reprezentuję sąd na zewnątrz z wyjątkiem spraw należących do kompetencji dyrektora sądu. Daje to prezesowi sądu znaczny zakres kompetencji. Tym bardziej że pojęcie kierowania sądem jest bardzo szerokie i pojemne.

Niemniej w praktyce oznacza to przede wszystkim administrowanie sądem, prowadzenie spraw kadrowych i realizację nadzoru administracyjnego. Nie obejmuje natomiast spraw dyscyplinarnych.

W tym zakresie udział prezesa sądu jest bowiem znikomy. Istotną rolę zaś odgrywają tu zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działający przy sądach okręgowych i apelacyjnych. Są oni bowiem oskarżycielami przed sądami dyscyplinarnymi obok rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych oraz zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Przy czym zastępcę rzecznika dyscyplinarnego działającego przy sądzie apelacyjnym powołuje na czteroletnią kadencję spośród sędziów tego sądu lub sędziów sądów okręgowych z obszaru właściwości sądu apelacyjnego rzecznik dyscyplinarny sędziów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12405

Wydanie: 12405

Spis treści
Zamów abonament