Prawnokarna ochrona pracownika
Jest ustalony minimalny standard, jaki musi spełniać każdy stosunek pracy.
W art. 24 Konstytucji RP ustrojodawca zadeklarował, że praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej, a państwo sprawuje nadzór nad warunkami jej wykonywania. Przywołana norma konstytucyjna ze względu na swoją treść oraz umiejscowienie w systematyce ustawy zasadniczej stanowi jedną z zasad ustroju naszego państwa, a tym samym podkreśla szczególną rolę pracy.
Ponadto art. 24 Konstytucji RP stanowi klauzulę generalną, co pozwala na budowanie różnych modeli ochrony pracy. W wyroku TK z 4 października 2005 r. podkreślono, że z zasady zawartej w art. 24 Konstytucji RP wynika obowiązek stwarzania przez państwo gwarancji ochrony pracowników, w tym ochrony przed niezgodnymi z prawem lub nieuzasadnionymi działaniami pracodawcy, oraz kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy. Kolejne gwarancje praw osób wykonujących pracę przewidziane są w art. 65, 66 oraz 67 Konstytucji RP.
Ochrona praw pracowniczych wykracza poza kwestie tylko majątkowe. Pamiętać bowiem należy, że wynagrodzenie, które otrzymuje pracownik, stanowi podstawę egzystencji nie tylko jego, ale również jego rodziny. Dlatego powinna być postrzegana także w szerszym, społecznym aspekcie. Prawa osób wykonujących pracę zarobkową znajdują ochronę w różnych gałęziach systemu prawa polskiego.
Za to samo tylko raz
Znaczącą pozycję w modelu ochrony tych praw zajmują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta