Wojna nie zatrzyma zielonej transformacji
Obecny kryzys energetyczny jasno pokazuje, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii oraz postawienie na źródła odnawialne i uniezależnienie się od paliw kopalnych pochodzących z Rosji.
Europejski Zielony Ład stawia przed państwami ambitne cele. Ma pomóc przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę.
Taką, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto, a do 2030 r. ograniczy emisje o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Celem jest m.in. dostarczanie czystej i bezpiecznej energii, wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ochrona i odbudowa ekosystemów oraz bioróżnorodności.
Sektor energetyczny, mający największy udział w unijnych emisjach, będzie musiał przejść głęboką transformację w kierunku dekarbonizacji.
Europa stojąca u progu zmian
Atak Rosji na Ukrainę i będący jego skutkiem kryzys energetyczny wywołał zawirowania na rynku surowców oraz zwiększył dynamikę wzrostu ich cen (która już w 2021 r. była wysoka). Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wzrosły w sierpniu tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta