Czy państwo powinno się wzbogacić w wyniku zastosowania niewłaściwej stawki VAT przez podatnika
W dniu 8 września 2022 r. rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię dotyczącą ważnego i kontrowersyjnego zagadnienia -możliwości otrzymania zwrotu nadpłaty podatku VAT w związku z zastosowaniem niewłaściwej stawki podatku.
Opinia została wydana w związku ze sprawą jaka zawisła przed austriackim sądem. Spór podatnika z organem skarbowym dotyczył odmowy zwrotu nadpłaty podatku VAT, który został przez spółkę nadpłacony w związku z zastosowaniem przez nią wyższej stawki na paragonach wydanych konsumentom.
Czego dotyczyła sprawa
Działalność austriackiej spółki polegała na prowadzeniu placu zabaw. Za wstęp do niego spółka pobierała opłaty, które zawierały w sobie podatek VAT w podstawowej stawce 20 proc. Stawka ta była jednak błędna – prawidłowa stawka za tego typu usługi, zgodnie z austriackim ustawodawstwem podatkowym, które przewidziało dla nich obniżone stawki VAT na podstawie art. 98 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej dyrektywa) w roku 2019, którego dotyczył spór, wynosiła 13 proc. Z tytułu opłat za wstęp na plac zabaw, spółka wystawiała swoim klientom paragony fiskalne. Łącznie wystawiła ich w sumie 22 557 w 2019 roku. Wszyscy klienci byli konsumentami. Nie mieli więc prawa do odliczenia podatku VAT.
Spółka po ustaleniu, że posługiwała się nieprawidłową stawką, dokonała korekty złożonej deklaracji VAT za rok 2019 w celu uzyskania zwrotu powstałej w ten sposób nadpłaty. Austriacki urząd skarbowy jednak odmówił....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta