Ogłoszenie upadłości wbrew woli dłużnika – co dalej?
Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli nie ma zagrożenia utraty przez dłużnika zdolności do wykonywania jego wymagalnych zobowiązań pieniężnych w niedługim czasie.
prawnik, Kancelaria KPR
Na ogół z wnioskiem o ogłoszenie upadłości występuje dłużnik, który dostrzega trudną sytuację finansową, w której się znalazł. Jednak co w przypadku, gdy upadłość przedsiębiorcy została ogłoszona na skutek, niesłusznego jego zdaniem, wniosku wierzyciela? Jakie działania powinien podjąć upadły, aby możliwie jak najskuteczniej zabezpieczyć swój interes?
Zażalenie na postanowienie
Zgodnie z art. 33 ustawy – Prawo upadłościowe (DzU z 2022r. poz. 655 ze zm., dalej jako: pr. u.) dłużnikowi przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie o ogłoszeniu upadłości – jako postanowienie kończące postępowanie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia odpisu tego postanowienia z uzasadnieniem.
Główną przesłanką ogłoszenia upadłości jest stan niewypłacalności dłużnika, wynikający z domniemań opisanych w art. 11 pr. u. Według tych domniemań niewypłacalność ma miejsce, gdy dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych przez okres przekraczający trzy miesiące (art. 11 ust. 1 i 1a pr. u.), a także w przypadku gdy, zgodnie z bilansem, zobowiązania pieniężne dłużnika – będącego osobą prawną bądź ułomną osobą prawną – przekraczają wartość jego aktywów, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące (art. 11 ust. 2 i 5 pr. u.).
Powyższe domniemania mają jednak charakter...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta