Czy amortyzacja mieszkania po Polskim Ładzie jest możliwa?
Nie sposób również jednoznacznie ocenić, czy zakaz amortyzacji dotyczy tylko lokali mieszkalnych, czy też inwestycji w obcym środku trwałym będącym lokalem mieszkalnym.
doradca podatkowy, KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
prawnik, KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
Przed wprowadzeniem pakietu zmian podatkowych zwanego Polskim Ładem podatnicy osiągający przychód z najmu, jak również przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym mogli uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne, czyli równowartość sukcesywnego zużywania się mieszkań będących środkami trwałymi. Biorąc pod uwagę, że amortyzacja mieszkań nie może trwać krócej niż 10 lat, inwestujący w nieruchomości pod wynajem, a także przedsiębiorcy korzystający z mieszkań z rynku wtórnego, które można amortyzować wyższą stawką, przygotowywali wieloletnie plany inwestycyjne uwzględniające sposób oraz długość amortyzacji. Przyjęte plany pokrzyżował Polski Ład, który wyłączył od 1 stycznia 2022 r., a dla lokali w trakcie amortyzacji od 1 stycznia 2023 r., możliwość zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.
Powstające wątpliwości
Wprowadzona regulacja spotkała się z krytyką ze strony wynajmujących, którzy przewidując wyższe obciążenie podatkowe, podnoszą czynsze, jak również najemców, którzy muszą je płacić. Podobnie, brak możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta