Jaka etykieta środka spożywczego?
Korzyści, do których odnoszą się oświadczenia zdrowotne o właściwościach produktu z „listy pending” powinny opierać się na jednoznacznym stanowisku naukowym. Nie mogą ograniczać się do przekonań, czy pogłosek z tzw. mądrości ludowej.
Etykieta środka spożywczego jest istotnym elementem komunikacji marketingowej produktu. Na opakowaniu, poza podstawowymi, obowiązkowymi danymi1, umieszczane są często dodatkowe informacje mające zachęcić potencjalnego nabywcę dotyczące, przykładowo, technik produkcji, wpływu na środowisko, czy też korzyści zdrowotnych spożywania żywności. Ponieważ cechy te są w większości niemożliwe do zweryfikowania przez konsumenta w momencie zakupu, kluczowe jest zapewnienie spójności w ich deklarowaniu.
Oświadczenie żywieniowe i zdrowotne
Ponad 15 lat temu weszło w życie rozporządzenie 1924/20062, które miało na celu ochronę konsumentów przed fałszywymi i wprowadzającymi w błąd deklaracjami żywieniowymi i zdrowotnymi. Zdefiniowano w tym celu pojęcie:
∑ „oświadczenia żywieniowego” – każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że dana żywność ma szczególne właściwości odżywcze ze względu na: a) energię (wartość kaloryczną), której (i) dostarcza, (ii) dostarcza w zmniejszonej lub zwiększonej ilości, lub (iii) nie dostarcza, lub substancje odżywcze lub inne substancje, (i) które zawiera, (ii) które zawiera w zmniejszonej lub zwiększonej ilości, lub (iii) których nie zawiera oraz
∑ „oświadczenia zdrowotnego” – każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że istnieje związek pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta