Płatności bez banknotów i monet będzie ciągle przybywać
Pandemia zmieniła zwyczaje Polaków. Gotówka odchodzi do lamusa. Coraz częściej płacimy kartą, telefonem, zegarkiem i biometrycznie.
Cyfryzacja płatności wzbogaciła globalną ekonomię o 245 mld dolarów w latach 2015–2019 – szacuje agencja Moody’s. A począwszy od 2020 r. znaczenie płatności bezgotówkowych jeszcze wzrosło w związku z wybuchem pandemii. W Polsce już niemal siedem na dziesięć osób preferuje płatności elektroniczne. Polacy cenią je ze względu na wygodę i szybkość, niezależnie od tego, czy dokonują zakupu w sklepach stacjonarnych czy online.
Przodujemy w statystykach
Zwrot w kierunku płatności elektronicznych pokazują też dane firmy Visa. – Rocznie na świecie obsługujemy transakcje o wartości 14,1 bln dolarów – informuje Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce. Dodaje, że istotnym obszarem są tokeny, których liczba w ciągu ostatniego roku się podwoiła i przewyższa liczbę fizycznych kart Visa, które są w obiegu na świecie. Tokenizacja oznacza, że numer karty jest zamieniony na inny, losowo wygenerowany, powiązany np. z urządzeniem lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta